Činnost jednotkyNapsali o nás

Při požáru kutnohorské ubytovny zemřela jedna osoba

První den nového roku krátce před půl jedenáctou večer přijalo operační středisko HZS Středočeského kraje oznámení o požáru ubytovny v kutnohorské části Sedlec v těsném sousedství továrny na tabákové výrobky.

Operační důstojník k události ihned vyslal jednotky z druhého poplachového stupně, protože při ohlášení bylo uvedeno, že se lidé nemohou kvůli požáru dostat ven z budovy. První jednotky, které dorazily na místo, se nejprve zaměřily na evakuaci lidí za pomoci nastavovacích žebříků. U dvoupodlažního objektu o půdorysu 30×10 m byla požárem zasažena část patra a celá střecha.

K likvidaci plamenného hoření nasadili hasiči pět útočných vodních proudů, některé z nich byly vedeny také zvenčí z výškové techniky. V rozlehlé ubytovně hasiči také prováděli průzkum, neboť byla pohřešována jedna osoba. Tu po chvíli nalezli v jednom z bytů bez známek života; exitus následně potvrdil lékař. Zdravotnická záchranná služba si převzala do péče čtyři zraněné osoby, ve dvou případech šlo o popáleniny. V budově se v době požáru nacházelo 41 lidí, z toho 18 dospělých a 23 dětí. Asi polovinu z nich museli hasiči evakuovat, ostatní se dostali ven samovolně.

Vzhledem k tomu, že většina obyvatel ubytovny byla po urychleném opuštění svého obydlí venku bez teplejšího oblečení, povolal velitel zásahu k události z mladoboleslavské stanice evakuační autobus k zajištění tepelného komfortu a rozvozu do náhradního ubytování, které pro ně zařídil starosta Kutné Hory. Samotný objekt bude několik dní neobyvatelný.

V půl jedné v noci se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu a mohla být nahlášena lokalizace. K události byl povolán také technik rozvodných závodů, který celý objekt odpojil od elektrické energie. Jednotky následně dohašovaly požár v jednotlivých místnostech, kde jim práci komplikovaly sendvičové stropy. Po lokalizaci byl snížen počet vodních proudů k hašení.

Následující den po sedmé hodině ranní došlo ke střídání zasahujících hasičů, zároveň byla provedena redukce nasazených sil a prostředků. Jednotky dále vyhledávaly a dohašovaly skrytá ohniska a zároveň z výškové techniky rozebíraly střešní krytinu.

Škoda byla předběžně vyčíslena na deset milionů korun. Příčina požáru je předmětem dalšího vyšetřování.

Po dobu zásahu byla čáslavská stanice zálohována pro případ další mimořádné události jednotkou sboru dobrovolných hasičů Žleby. Na kutnohorskou stanici dorazilo několik příslušníků z mezisměnového volna.

Zasahující jednotky:

HZS Středočeského kraje – Čáslav, Kolín, Kutná Hora, Mladá Boleslav.

SDH Středočeského kraje – Červené Pečky, Křesetice, Kutná Hora-Malín, Malešov, Nové Dvory, Starý Kolín.

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje

Zdroj: https://www.hzscr.cz/clanek/pri-pozaru-kutnohorske-ubytovny-zemrela-jedna-osoba.aspx