Činnost jednotkyNapsali o nás

Fiktivní srážka dvou vlaků paralyzovala kolínské nákladové nádraží

Ve středu 18. října krátce po šestnácté hodině se v areálu nákladového nádraží v Kolíně uskutečnilo taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému, při kterém byla simulována nehoda nákladního a osobního vlaku s větším počtem zraněných osob a následným únikem nebezpečných látek. 

Dle poplachového plánu k události Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje vyslalo jednotky ze stanic Kolín a Ovčáry, zároveň byl ze stanice Mladá Boleslav povolán evakuační autobus. Na místě dále zasahovaly podnikové jednotky HZS SŽDC Nymburk a Paramo a.s. Kolín a také jednotka SDH Starý Kolín.

Jako první na místo nehody dorazila jednotka z Kolína, která prvotním průzkumem zjistila, že došlo ke střetu nákladní cisterny a osobního vlaku, který byl simulován jedním lůžkovým vagonem. Při samotné kolizi došlo k poškození cisterny, ze které unikly nebezpečné látky, a ke zranění většího počtu osob. Hasiči prvotně zjistili, o jakou látku se jde, a zamezili jejímu dalšímu úniku. Současně s tím byl proveden průzkum lůžkového vagonu a pomocí metody START byly zraněné osoby roztříděny a označeny. Poté byla provedena evakuace zraněných osob, jejich přednemocniční ošetření na místě události a následný transport do Oblastní nemocnice Kolín. Vzhledem k tomu, že cílem cvičení bylo i vyzkoušení trauma plánu v nemocnici, byla část zraněných do nemocnice dopravena sanitními vozidly, kde se jim ihned začal věnovat personál nemocnice.

Po odvozu posledního zraněného předvedla jednotka Hasičské záchranné služby Správy železniční dopravní cesty ukázku přečerpání nebezpečné látky, po které drážní hasiči seznámili profesionální kolegy s technickým vybavením svých zásahových vozidel. Celé cvičení bylo zakončeno nástupem a závěrečným vyhodnocením.

Zdroj: http://www.udalosti112.cz/fiktivni-srazka-dvou-vlaku-paralyzovala-kolinske-nakladove-nadrazi/