Činnost jednotkyNapsali o nás

Rozsáhlý požár v Kutné Hoře si vyžádal vysoké nasazení hasičů

Operační důstojník k události vyslal čtyři cisterny a velitele čety ze stanic profesionálních hasičů v Kutné Hoře a Čáslavi a také jednotku sboru dobrovolných hasičů obce Kutná Hora-Malín. Začal velice náročný a komplikovaný zásah, na Kutnohorsku největší od roku 2012.

Hasiči z Kutné Hory byli na místě za pět minut od výjezdu. Velitel zásahu hned po příjezdu vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu, proto byl okamžitě vyhlášen poplach dalším jednotkám. Po průzkumu bylo zjištěno, že jde o požár haly, převážně plastů, lepenky a zaparkovaného nákladního automobilu na velké ploše v areálu firmy, která se zabývá recyklací odpadů. V ohrožení byly také dvě přilehlé haly, pole vedle areálu a trafostanice. Na základě průzkumem zjištěných informací nechal velitel zásahu vyhlásit třetí poplachový stupeň a k požáru zamířily další jednotky. Před 15. hodinou se na místo dostavil řídící důstojník územního odboru a postupně přijeli i další příslušníci HZS Středočeského kraje, včetně ředitele územního odboru a řídícího důstojníka kraje.

Velitel zásahu organizoval kyvadlovou dopravu vody cisternami a současně dálkovou dopravu vody pomocí čerpadla a hadic z nedalekého lomu. Hustý kouř se z místa požáru šířil do okolí. Ve spolupráci s městem byli občané informováni, aby nevětrali a omezili pohyb venku. Výjezdová skupina Chemické laboratoře HZS Středočeského kraje však v okolí nenaměřila zvýšené koncentrace nebezpečných látek.

Vzhledem k horkému letnímu dni a sálavému teplu, které se šířilo z místa požáru, byl zásah mimořádně náročný. Posádka zdravotnické záchranné služby ošetřila celkem dvanáct hasičů, převážně šlo o přehřátí organismu.

Hasební práce probíhaly pomocí otočných proudnic z nástaveb hasičských cisteren, ale také z několika proudů C s vodou, těžkou pěnou a později i střední pěnou. Na hašení se také podílel vrtulník Letecké služby PČR s bambi vakem. Veliteli zásahu usnadňoval práci zřízený štáb velitele zásahu. Hasiči na místě spolupracovali se zástupci vodoprávního úřadu Kutná Hora a s pohotovostní službou energetiků.

V 18:30 hodin byl zásah definitivně pod kontrolou a současně byl snížen stupeň poplachu na druhý. Velitel zásahu tak mohl zahájit redukci zasahujících jednotek. Na místo byl vyžádán cisternový automobil se zařízením pro výrobu speciální suché pěny (One Seven) z Hasičského záchranného sboru podniku ŠKODA AUTO Mladá Boleslav a z jihlavské základny Záchranného útvaru HZS ČR vyrazila na pomoc těžká technika – kolový speciál Tatra 815-7 6×6 UDS 214 a pásové rypadlo CAT 329E.

Před 21. hodinou byla zrušena opatření ve vztahu k obyvatelstvu v okolí. Rozhrnování hořlavého materiálu a dohašování probíhalo celou noc až do pěti hodin, kdy technika záchranného útvaru ukončila svoji činnost. Postupně odjížděly další jednotky a na místě zůstali profesionální hasiči z Kutné hory a dobrovolná jednotka z Kutné Hory-Malína. Menší ohniska byla dohašována asi do deseti hodin, pak velitel zásahu oznámil likvidaci požáru.

V dopoledních hodinách byl na místo vyžádán statik k posouzení stability haly, která byla požárem poškozena. V pondělí 13. srpna odpoledne pokračovalo vyšetřování ve spolupráci s Policií ČR. Příčina vzniku požáru zatím nebyla stanovena, obdobně jako přesná výše škody, která pravděpodobně přesáhne 10 milionů korun. Požárem byla zasažena hala o ploše 500 metrů čtverečních, přibližně stejně velký venkovní sklad materiálu, nákladní automobil a asi 750 metrů čtverečních travního porostu za areálem.

Na hašení se přímo podílelo 21 jednotek požární ochrany (HZS Kutná Hora, Čáslav, Kolín a Zruč nad Sázavou, HZS podniků ČKD Kutná Hora a ŠKODA AUTO a JSDH obcí Církvice, Červené Pečky, Chlístovice, Křesetice, Kutná Hora-Malín, Malešov, Močovice, Nová Ves I., Nové Dvory, Ovčáry, Potěhy, Starý Kolín, Týnec nad Labem, Veltruby a Žehušice) s 35 vozidly (22 cisteren, automobilová plošina, smykem řízený nakladač, kontejnerové automobily, protiplynový, týlový a nákladní kontejnery, dopravní a velitelské automobily) a více než 100 hasičů. Jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Žleby a Vrdy zajistily po dobu zásahu zálohu stanic v Kutné Hoře a Čáslavi.

kpt. Ing. Jaroslav Gabriel
HZS Středočeského kraje

Zdroj: http://www.hzscr.cz/clanek/rozsahly-pozar-v-kutne-hore-si-vyzadal-vysoke-nasazeni-hasicu.aspx