Činnost jednotkyNapsali o nás

V Kutné Hoře hořel odpad.

Devatenáct hasičských jednotek bojovalo od nedělního odpoledne s požárem odpadu v hale v kutnohorské městské části Karlov. Po několika hodinách se oheň podařilo lokalizovat. Černý dým stoupající vzhůru byl vidět do širokého okolí.

Požár byl ohlášen okolo půl třetí odpoledne. „Oznamovatel projížděl kolem a viděl dým a plameny,“ popsal mluvčí Jaroslav Gabriel. Vypukl v lokalitě, kde stojí skladištní haly. „Jedná se o požár odpadu. Hoří zde plasty, lepenka a papír. Velitel zásahu vyhlásil třetí stupeň poplachu,“ dodal.

Kolem půl sedmé se hasičům podařilo požár lokalizovat, a tak vše začalo spět k úspěšnému konci.

Na Karlov dorazil i záchranný útvar z Jihlavy s těžkou technikou, která má dle informací od hasičů pomoci s rozhrnováním zbytků po požáru, a tím dopomoci k úplnému uhašení.

Na závěr se začaly hledat škody, které požár napáchal. Materiální škody se podle informací od hasičů předběžně vyšplhají nad 10 miliónů korun.

S hašením dohromady pomáhalo 19 hasičských jednotek. Byli to profesionální hasiči z Čáslavi, Kutné Hory, drážní hasiči a s nimi 16 jednotek dobrovolných hasičů. Na místo byl povolán také vrtulník s bambivakem, ten byl před 19. hodinou odvolán. „Provedl, dalo by se říct, i několik desítek zásahů, které oheň zmírnily, čímž došlo ke snížení unikání zplodin do ovzduší,“ popsal Gabriel.

Oheň se rozšířil na přilehlé pole, byl však brzy zažehnán. „Díky práci hasičů se zabránilo rozšíření požáru do haly s uloženou elektronikou za několik milionů korun a pod kontrolu dostali také oheň, který se rozšířil na přilehlé pole,“ popsal Gabriel.

Z rozšíření plamenů měli strach také pracovníci okolních společností. Všechno, co bylo možné odnést, přemístili, případně kropili vodou, aby předešli zachvácení plameny.

Práce hasičů byla náročná. Od požáru sálalo teplo na několik metrů daleko. Kromě toho byla také vysoká klimatická teplota, která situaci ještě zhoršovala. Na místě proto byla přítomna i záchranná služba, která mužům v akci poskytla ošetření. „Ošetřili jsme pět hasičů ve zhoršeném stavu kvůli přehřátí. Jednu osobu jsme kvůli přehřátí museli transportovat do kutnohorské nemocnice na oddělení interny, další osoba se nadýchala zplodin a byla transportována tamtéž,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Ač situace vypadala děsivě, ovzduší nebylo dotčeno. „Na místě bylo provedeno chemickou laboratoří Kamenice měření kvality vzduchu. Výsledky byly negativní, tudíž nedošlo k žádnému ohrožení obyvatelstva,“ vysvětlil Gabriel.

Situace si vyžádala uzavření silnice mezi Karlovem a Církvicí. Policisté odkláněli dopravu u karlovského kruhového objezdu, stejně tak v Církvici u odbočky na Kutnou Horu.

Auta tam posílali směrem na Kolín. Do Kutné Hory tak auta přijížděla přes křižovatku Na skalce, kde byl kvůli odbočování vlevo zpomalen provoz. Kolínský starosta Vít Rakušan dokonce vyzval obyvatele Kolína přes sociální sítě, aby nejezdili do Kutné Hory a neblokovali cestu pro hasiče, policisty a záchranáře.

Zdroj: https://kutnohorsky.denik.cz/pozary/pozar-na-karlove-je-videt-do-sirokeho-okoli-20180812.html